Detaljan vodič za Mikonos, Grčka - šta vidjeti?

October 17, 2024

U poređenju sa većinom drugih evropskih zemalja, Grčka je poprilično kasno došla u fokus mojih putničkih interesovanja. Uvijek mi se činila kao očigledan izbor za ljetovanje, ali ja nisam tip osobe koji nužno donosi takve odluke. Plus, sva ta silna ostrva su mi stvarala preveliku konfuziju, a nisam bio odveć raspoložen da ulazim u analizu zašto treba da posjetim Naksos, a ne Sifnos, i da li je Paros bolji od Tinosa. Međutim, postojala su dva ostrva za koja sam sebi obećao da ću ih nekada u životu posjetiti, a to su Santorini i Mikonos. Santorini je u tom duelu prednjačio, stoga se i posjeta ovom ostrvu prva dogodila, dok je Mikonos morao da sačeka još nekoliko godina. Za razliku od Santorinija, kojeg karakterišu romantični prizori osunčanih bijelih kućica protkanih plavim kupolama, Mikonos iako slične arhitekture, popularnost je stekao kao lokalitet danonoćnih žurki i luksuznog načina života.

 


Kada putovati na Mikonos?

 

Odgovor na ovo pitanje zavisi prevashodno od motiva vašeg putovanja. Ako putujete na Mikonos radi zabave, žurki na plažama i burnog noćnog života, vrhunac sezone je u julu i avgustu, ali to znači i da je u tom periodu najveća gužva, te da su i cijene najviše. Ukoliko želite posjetiti Mikonos radi obilaska ostrva, onda je najbolji izbor jun. Septembar je možda i najbolji mjesec za putovanje, jer ćete moći podjednako da uživate u svim čarima ostrva. Gužve polako jenjavaju, iako je ostrvo još uvijek veoma živo, more je i dalje toplo, a cijene smještaja postepeno opadaju. Ja sam odabrao polovinu septembra i moram reći da nisam pogriješio. Od kasne jeseni do ranog proljeća, ostrvo je poprilično pusto i bez mnogo sadržaja, a rijetke su i transportne konekcije.

 


Kako do Mikonosa?

 

Do Mikonosa možete stići na dva načina – avionom (ostrvo ima vlastiti aerodrom) ili trajektom sa nekog od susjednih ostrva (ili kontinentalnog dijela Grčke). Mada postoji veći broj aviokompanija koje voze do Mikonosa, iz naših krajeva nažalost nema direktnih letova. Najpovoljnija opcija su direktni letovi Ryanairom iz Budimpešte ili Beča (od početka juna do kraja septembra), ili eventualno kombinacija leta do Atine i zatim trajekta do Mikonosa. Mikonos je sjajno povezan trajektnim linijama sa okolnim ostrvima, stoga možete iskombinovati i posjetu nekolicini ostrva u sklopu jednog putovanja.

 


Da li je Mikonos zaista preskup?

 

Mikonos prati glas jednog od najskupljih grčkih ostrva i to je donekle istina, jer ovdje zaista možete potrošiti basnoslovne sume novca ukoliko vam je to cilj. To ne znači da se na Mikonos ne može otići i sa nekim prihvatljivim budžetom. Cijene smještaja se kreću od sasvim razumnih do vrtoglavo skupih, javni prevoz je dobar i povoljan, restorani su na skupljoj strani, ali su cijene u pekarama (topla preporuka za lanac pekara Artisti Prozymi) i trgovinama i više nego prihvatljive. Rekao bih da je najveći udarac na budžet prosječnog putnika iznajmljivanje plažnog mobilijara, jer ćete za set od 2 ležaljke i jednog suncobrana morati platiti 50 eura (60 u prvom redu). Iako na svakoj plaži možete naći mjesto za vlastiti peškir, nedostatak prirodnog hlada će vam otežati boravak, pa stoga ukoliko imate mogućnost da ponesete sopstveni suncobran, to i uradite.

 


Gdje naći smještaj na Mikonosu i kako se kretati po ostrvu?

 

Gdje potražiti smještaj na Mikonosu zavisi prvenstveno od toga na koji način ste planirali provesti svoj odmor i koji vid transporta ćete koristiti. Javni prevoz na Mikonosu funkcioniše veoma dobro i njime možete stići do svih bitnijih lokacija. Većina autobusa ima polaske na svakih pola sata ili sat, a cijena vožnje po pravcu je u prosjeku 2,5 eura (maksimalno 3 eura do nekih daljih lokacija).  Karte se kupuju kod vozača ili na trafici pored stanice, ukoliko ista postoji. Čuvajte kartu do kraja vožnje, jer su na ostrvu česte nasumične inspekcije. Žila kucavica ostrva je Mykonos town, gdje se nalazi većina glavnih sadržaja, a pripadajuća autobuska stanica u centru se zove Fabrika. Ostale značajne stanice su New port (nova luka odakle kreću trajekti za druga ostrva), Old port (odavde kreće autobus za mjesto Ano Mera, te plaže poput Elie), te Aerodrom. Važeći raspored vožnje autobusa možete provjeriti na web stranici www.mykonosbus.com. Iako vas autobusi mogu odvesti do većine lokacija, ukoliko želite više slobode i mogućnost da posjetite neke manje popularne plaže i lokalitete, najbolja opcija je najam kvada ili skutera. Iznajmljivanje automobila ne bih preporučio, jer su ulice jako uske, a saobraćaj ludački.

 


Jedanput kada ste definisali preferirani način kretanja po ostrvu, možete pristupiti i izboru smještaja. Ako imate vlastito prevozno sredstvo, sasvim je svejedno gdje ćete odsjesti, dok s druge strane, ukoliko koristite javni prevoz, gledajte da vam je smještaj blizu značajnijih autobuskih stanica (ili eventualno nekih usputnih autobuskih stajališta, što možete provjeriti po oznakama na google mapama). Mykonos town je praktičan izbor lokacije za odsjedanje, s tim što bih preporučio da izbjegavate dio oko Male Venecije, budući da se uveče okolne ulice pretvore u žurke na otvorenom, te će vas glasna muzika remetiti do ranih jutarnjih sati. Periferija starog grada je dobra opcija, ali imajte na umu da je teren brdovit, te da i jedan kilometar udaljenosti može biti vrlo izazovan za pješačenje. Istovremeno se postarajte da u blizini imate prodavnicu i pekaru, jer će vam to olakšati život. Moj izbor smještaja je bio Klidon Dreamy Living Suites, koji je zadovoljio sve navedene kriterijume.

 


Šta vidjeti na Mikonosu?

 

Kao što rekoh već ranije, Mikonos se brendirao kao ostrvo zabave na plažama i klubovima i većina turista ga posjećuje kako bi uživala u toj vrsti sadržaja. Međutim, čak i za one turiste koji traže nešto drugačiji vid odmora, ostrvo nudi sasvim dovoljno sadržaja da vam ne bude dosadno.

 

1. Mykonos town

 

Centar svih dešavanja na ostrvu je Mykonos town, gradić satkan od bijelih kućica i oblikovan u nepreglednu mrežu uskih ulica, koje vrve od života od jutarnjih sati pa sve do kasno u noć. Ovdje ćete naći pregršt zanimljivih trgovina sa suvenirima, odjećom, te restorane i kafiće. Na mjestima ukrštanja ulica nastali su šarmantni, fotogenični trgovi koje krase minijaturne crkve i grmovi bugenvilije. Najneobičnija od svih crkava je vjerovatno Panagia Paraportiani, koju čini kompleks od pet crkava iz 17. vijeka.

 


2. Mala Venecija

 

Jedan od najfotografisanijih kadrova Mikonosa i najživlje mjesto Mykonos towna je svakako Mala Venecija, niz bijelih kućica sagrađenih na stijenama tik uz obalu mora. Procjenjuje se da se njena gradnja odvijala od 13. do sredine 18. vijeka. U tom periodu ostrvo je bilo pod vlašću Venecije, a većina kuća je pripadala bogatim pojedincima, kao što su trgovci ili kapetani, pa otuda i elegantna arhitektura zgrada. Ovdje se danas nalazi niz kafića na čijim terasama možete uživati u pogledu na talase koji zapljuskuju oljuštene fasade i na čuvene vjetrenjače po kojima je ostrvo nadaleko poznato.

 


3. Vjetrenjače Mikonosa

 

Mikonos važi za prilično vjetrovito ostrvo, zbog čega ne čudi činjenica da njegovu panoramu krase brojne tradicionalne bijele vjetrenjače. Najveći broj vjetrenjača lociran je na uzvišenju povrh Male Venecije, te osim što predstavljaju jednu od najfotogeničnijih lokacija na Mikonosu, popularne su i kao jedna od najboljih lokacija za posmatranje zalazaka sunca. Od ostalih popularnih lokacija za posmatranje zalazaka sunca, izdvojio bih sljedeće: 180 Degrees Sunset Bar (budite oprezni sa cijenama pića), Stara luka, Armenistis svjetionik (trebaće vam vlastiti prevoz) i Kapari plaža.

 


4. Ano Mera

 

Za one koji žele bolje upoznati ostrvo, preporučujem da zavire u njegovu unutrašnjost, gdje se krije Ano Mera, tradicionalno selo poznato po manastiru Panagia Tourliani iz 15. vijeka. Trg oko manastira je pretvoren u pješačku zonu sa brojnim kafićima i tavernama, u kojima možete isprobati tradicionalne ostrvske specijalitete od mesa i sira. Do Ano Mere možete stići autobuskom linijom koja polazi iz Stare luke.

 


5. Delos

 

Svega pola sata vožnje brodom od Mikonosa krije se prava poslastica za sve ljubitelje istorije, mitologije i arhitekture. U pitanju je ostrvo Delos, jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u cijeloj Grčkoj. Delos je poznat kao rodno mjesto grčkih božanstava, blizanaca Apolona i Artemide. Prema legendi, titanka Leto je zatrudnila sa Zeusom, što je izazvalo bijes njegove supruge boginje Here. Hera je proklela Leto da ne može roditi nigdje na Zemlji, ali je ona uspjela pronaći tajno plutajuće ostrvo Delos na kome se porodila. Delos je postao važno svetište na kome su se u periodu između 900. godine p.n.e. i 100. godine n.e. poštovali i drugi bogovi, poput Dionisa. Da bi se očuvala svetost ostrva, ono je po instrukcijama iz Atine, a kasnije i prema preporukama proročišta Delfi očišćeno od svih mrtvih tijela. Naposlijetku je zabranjeno da se bilo ko rodi ili umre na ostrvu, a svi oni koji su bili blizu smrti ili poroda, premještani su na susjedna ostrva.

 


Danas je posjeta Delosu neizostavan dio putovanja na Mikonos. Postoje različite vođene ture, koje možete uplatiti na sajtovima kao što su Get Your Guide ili Viator. Ukoliko tražite najjeftiniji način da posjetite Delos, onda je najbolje da kupite povratnu kartu za vodeni taxi, koja košta 25 eura. Kiosk za kupovinu karata i ujedno polazna stanica odakle kreće brod se nalazi nedaleko od Male Venecije i kafića Jackie O' (jednostavno ukucajte na google mapama Delos Tours). Vožnja do Delosa traje 30 minuta, a tamo se zadržavate 3 sata, nakon čega slijedi povratna vožnja od dodatnih 30 minuta. U toku dana postoji svega nekoliko termina, pa je najbolje da se raspitate dan ranije. Po dolasku na Delos morate kupiti ulaznicu za ostrvo koja košta 8 eura, a redovi za kupovinu karata se mogu prilično odužiti, pa je najbolje da pri pristajanju broda budete pripravni da se iskrcate među prvima.

 


Ostrvo je izuzetno prostrano i tri sata predviđena za obilazak će vam biti poprilično tijesna, naročito ako idete sa vodičem, koji će htjeti da vam ispriča ponešto o svakoj lokaciji. Neka vam ne bude mrsko da se prije polaska informišete o ostrvu i njegovim znamenitostima koje uključuju ostatke hrama posvećenog Apolonu, terasu lavova, amfiteatar, sveto jezero i dr. Na ostrvu se nalazi i mali muzej sa skulpturama i mozaicima, u koji možete ući u sklopu ulaznice. S obzirom da na Delosu živi svega nekolicina ljudi, zaduženih za njegovo održavanje i sigurnost, na izlet ponesite vodu, zaštitu od sunca i sve drugo što bi vam moglo zatrebati tokom tih nekoliko sati.

 

Najbolje plaže na Mikonosu

 

Ako postoji nešto zbog čega zaista vrijedi otići na Mikonos, onda su to definitivno njegove prostrane pješčane plaže sa izvanredno čistim, tirkiznim morem. Mikonos se može podičiti desetinama plaža, što nekoga ko posjećuje ostrvo po prvi put i ima na raspolaganju ograničen broj dana, može dovesti u dilemu koju plažu izabrati. S obzirom da ni ja nisam posjetio većinu plaža, mogu da govorim o onima koje sam obišao. Prva stvar koju treba da znate prilikom izbora plaže na Mikonosu jeste da ostrvo zna biti prilično vjetrovito, a obično su najviše na udaru plaže okrenute ka sjeveru, zbog čega se najbolje držati južne strane ostrva. Iz mog iskustva, ovo su neke od plaža koje treba uzeti u razmatranje:

 

1. Ornos – Ornos plaža se nalazi relativno blizu Mykonos towna i do nje se stiže kraćom vožnjom autobusom (polazna stanica je Fabrika). Sitni pijesak i prozirno more sa optimalnim plićakom čine je jednim od najboljih opcija na Mikonosu. Plaža je zaštićena od vjetra, a podijeljena je na nekoliko segmenata sa različitim vrstama ležaljki. Na jednom dijelu se nalazi i plažni bar, te je tu nešto glasnija muzika u odnosu na ostatak plaže. Cijena za set od dvije ležaljke i jednog suncobrana je 50 eura (prvi red 60 eura), kao i na većini drugih plaža na Mikonosu. Jedan manji dio plaže je dostupan da na njega spustite svoj peškir, ukoliko ne želite iznajmljivati ležaljke. U svakom slučaju, Ornos bi bio moja preporuka broj 1.

 


2. Elia – Izuzetno dugačka i prostrana plaža, sa sitnim pijeskom nalazi se istočno od Ornosa. Do ove plaže se stiže sa stanice Old port, odakle autobus kreće u pravu Ano Mere. Elia je pretežno porodična plaža, pogodna i za djecu. Jedan mali, izdvojeni dio plaže je namijenjen gej populaciji i prepoznaćete ga po zastavi sa duginim bojama. Nedaleko, u uvali u stijenama, se nalazi i nudistička plaža, koja je potpuno izolovana od ostatka Elie.

 


3. Agrari – Agrari plaža se nalazi u neposrednoj blizini Elie, a dijeli ih stjenovita litica. Do ove plaže ne možete doći javnim prevozom, ali možete prepješačiti od Elie preko stijena (postoji uklesana staza). Jedini „problem“ je što ćete morati proći pored nudističke plaže, što znači da biste mogli ugledati prizore koje ne želite vidjeti, budući da se oko nudističkih plaža kao po pravilu okupljaju egzibicionisti. Agrari je mirna plaža, sa nešto krupnijim pijeskom. Kao i prethodno pomenute plaže, podijeljena je na nekoliko segmenata, a na njoj ujedno imate i najviše prostora za spustiti vlastiti peškir. Plaže na Mikonosu su poznate po nedostatku prirodnog hlada, te ni ova nije izuzetak.

 


4. Paraga, Paradise i Super Paradise – Tri plaže koje nisam lično posjetio, ali važe za najpopularnije na Mikonosu, jer se na njima organizuju dnevne žurke. Namijenjene su pretežno mlađim osobama, koje žele da partijaju. To ih ujedno čini i najskupljima na Mikonosu.

 

5. Choras Mikonou – Ovo nije nužno jedna od najatraktivnijih plaža na Mikonosu, ali se nalazi najbliže Mykonos townu i može da posluži za prvu pomoć ukoliko ste stigli trajektom na Mikonos na dnevni izlet i imate želju da se okupate u moru.

 


6. Korfos, Kapari, Kalo Livadi, Merchias, Fokos – Ovo su neurbanizovane plaže na kojima uglavnom ne možete iznajmiti leželjke i dobre su za one koji žele da pobjegnu od gužve i uživaju u osami. Za neke od njih će vam trebati vlastiti prevoz.

 

7. Agios Ioannis, Psarou, Platis Gialos, Agia Anna – Plaže koje nisam lično posjetio, ali bih ih vjerovatno uzeo u razmatranje da sam boravio duže na Mikonosu.

No comments:

Powered by Blogger.